Ana içeriğe atla
İş Güvenliği Için İş Ayakkabıları

İş Güvenliği İçin İş Ayakkabı Standartları Nedir?

Ayak ve bacak yaralanmaları maden, tersane, metal sanayi gibi bir çok iş dalında sıkça rastlanılan kazalardır. İş ayakkabılarının kullanılmadığı işlerde farklı büyüklükte, ağır parçaların ayak üzerine düşmesi, erimiş metal ya da sıvıların, ayak üzerine dökülmesi sonucu doku kayıplarının ve yanıkların oluşması, sivri cisimlerin batması, sıcak zemin üzerinde çalışma kaynaklı sağlık problemleri, kaygan zemin üzerinde çalışma sonucu düşmeler, alerjik deri reaksiyonları, gibi çeşitli tehlikelerle karşılaşılmaktadır.

Ayak ve bacak korumada önemli olan maruz kalınan riske uygun iş ayakkabıları gibi ürünlerin seçilmesidir. Çalışma ortamında ve çalışılan alanda ısının derecesi, bu ısıdaki çalışma zamanı, çalışma alanında kullanılan maddeler, hangi işlerin yapıldığı ve nasıl çalışıldığı, zeminin durumu, iş ayakkabılarının dış ya da iç alanda mı kullanılacağı, uzun süreli ayakta durulması ve benzeri konularda bilgi sahibi olunmalıdır. Hangi tip iş ayakkabılarına ihtiyaç duyulduğuna karar verdikten sonra dikkat edilmesi gereken diğer durumlar arasında iş ayakkabılarının yüzeyi, tabanı, çelik iç tabanı ve bilek kısmı vardır.

Kişisel koruyucu malzemelerden olan iş ayakkabılarında standartlar kapsamında kullanılan ortak semboller şunlardır.

P : Çelik ara taban (1100 kg'a kadar geçirgenlik direnci)
C : Elektrik direnci 100 KiloOhm'a kadar (iletken ayakkabı)
HI : Sıcaklığa karşı izolasyon
A : Antistatik ayakkabı (elektrik direnci 0.1 - 1000 MegaOhm arası)
CI : Soğuğa karşı izolasyon
HRO : ısıya dirençli taban (300ºC'ye kadar)
WRU : suya dayanıklı saya (ayakkabı yüzeyi)
E : topuk bölgesinin enerji abzorbsiyonu
ESD : elektrostatik boşalım

Koruyucu iş ayakkabılarının tabanını seçerken çalışılan ortamın durumu iyi analiz edilmelidir. İş ayakkabılarının kullanımında en sık yaşanan problemler arasında mantar enfeksiyonları yer almaktadır. Fakat bu sorun çoğunlukla hijyen kurallarının bilinmemesi ve/veya uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Bunun dışında çalışanların iş ayakkabılarını giymeme sebepleri arasında iş ayakkabılarının ağırlığı bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı iş ayakkabılarının seçiminde ağır olmamasına (en fazla 1 kg/çift) dikkat edilmelidir.

whatsappChat